15. WĘGIERSKA JESIEŃ FILMOWA W POLSCE

OTWARCIE: 16.10. godz. 19.00, Kraków, Rajska 12.

POKAZY ONLINE: 18-25.10 MOJEeKINO

W tym roku wyjątkowo w formie on-line odbędzie się piętnasty już przegląd kina węgierskiego organizowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie. Widzowie z całej Polski będą mieli szansę zobaczyć najnowsze, wielokrotnie nagradzane na festiwalach węgierskich oraz międzynarodowych filmy fabularne oraz krótkometrażowe. Węgierska Wiosna Filmowa po raz pierwszy odbyła się 20 lat temu i od tego czasu na stałe wpisała się w życie kulturalne polskich miast, takich jak Kraków czy Warszawa. To największa i najstarsza tego typu impreza w Polsce, podczas której widzowie mają szansę obejrzeć najnowsze produkcje węgierskiej kinematografii. Tym razem dzieła z filmowych półek naszych bratanków będą dostępne w domowym kinie.

Uroczyste otwarcie XV Węgierskiej Wiosny Filmowej odbędzie się jesienią w sobotę 16 października w krakowskim Kinie Pod Baranami. Przegląd rozpocznie film Eden, po seansie widzowie będą mieli okazję porozmawiać z jego reżyserką Ágnes Kocsis, która będzie gościem specjalnym.

Dalsza część festiwalu przybierze formę on-line i ruszy 18 października, a uczta węgierskiego kinomana potrwa aż osiem dni. W długie jesienne wieczory będziemy mieli okazję zobaczyć aż sześć  filmów pełnometrażowych oraz dwa bloki filmów krótkich, wydarzenie odbędzie się w największym kinie studyjnym na świecie – na platformie MOJEeKINO.pl.

Goście wirtualnego kina również będą mieli szansę na spotkanie z Ágnes Kocsis, rozmowa z nią uświetni dzień rozpoczęcia wydarzenia on-line.

Widzowie podczas festiwalu doświadczą całego spektrum emocji, bowiem czekają na nich wielorakie gatunki filmowe. Przegląd rozpocznie Eden Ágnes Kocsis, historia Évy uczulonej niemal na wszystko, która skazana jest na życie w całkowitej izolacji, czy pojawienie się w jej życiu pewnego psychiatry odmieni jej los? W Skarbcu Pétera Bergendy’ego przeniesiemy się do Budapesztu lat 50-tych na kilka dni po upadku powstania, gdzie skazany złodziej zostanie poproszony o ponowne włamanie się do skarbca. To pierwszy w historii Węgier film telewizyjny nominowany do nagrody Emmy oraz zdobywca ośmiu węgierskich nagród. Kolejna znakomita propozycja to Po cichu Zoltána Nagya – zręcznie skonstruowana i elegancko opowiedziana historia o podejrzeniach i nadużyciach w świecie muzyki klasycznej. Następnie czeka nas spora dawka śmiechu z pilnie śledzonym przez uzbrojone  w czosnek węgierskie służby Towarzyszem Drakulicsem w reżyserii Márka Bodzsára. Barnabás Tóth zabierze nas do powojennego i skomplikowanego świata Tych, którzy pozostali, w którym bohaterowie szukają bliskości i wzajemnego zrozumienia. Całość zamknie komedia romantyczna Trudno Tak Dénesa Orosza, w której troskliwy syn chcąc uszczęśliwić ciężko chorą matkę postanowi skłamać i oznajmi jej, że w końcu zostanie babcią, co doprowadzi do fali nieporozumień. W czasie XV Węgierskiej Jesieni Filmowej widzowie będą mieli okazję zobaczyć aż dziesięć najnowszych filmów krótkometrażowych, w tym nagrodzone animacje i filmy fabularne.

Przegląd filmu węgierskiego realizowany jest dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy
Polsko-Węgierskiej Im. Wacława Felczaka oraz Węgierskiego Narodowego Instytut Filmowego.

Festiwal objęty jest honorowym patronatem Ambasador Węgier, dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Konsula Generalnego Węgier, dr Tibora Gerencséra.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli TVP kultura, Co jest grane, magazyn KINO, portal filmowy Cinema.pl oraz Magyazyn. Partnerami festiwalu są MOJEeKINO.pl, Stowarzyszenie kin studyjnych w Polsce, Kino Światowid, Silesia Film oraz Kino Pod Baranami.

Szczegółowy program: www.wegierskawiosnafilmowa.com ;  www.facebook.com/WegierskaWiosnaFilmowa

Harmonogram filmów:

Ágnes Kocsis : Eden (16.10 Kino Pod Baranami + 18.10 on-line)

Blok filmów krótkometrażowych I (19.10)

Péter Bergendy : Skarbiec (20.10)

Zoltán Nagy : Po cichu (21.10)

Márk  Bodzsár : Towarzysz Drakulics (22.10)

Barnabás Tóth : Ci, którzy pozostali (23.10)

Dénes Orosz : Trudno tak (24.10)

Blok filmów krótkometrażowych II  (25.10)

Aktualności