BUDAPESZT W WARSZAWIE – NOWY DRAMAT WĘGIERSKI

28.09.2017 (czwartek) godz. 18.30, Instytut Teatralny, Warszawa, Jazdów 1.

28 września o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbędzie się promocja nowej antologii pt. Wróg publiczny i inne dramaty węgierskie.

Zbiór dramatów ukazał się nakładem wydawnictwa ADiT w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017 na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier – Instytutu Balassiego. Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Węgierskie w Krakowie – Fundacja Cracovia Ekspres.

Nowa antologia w wyborze Patrycji Paszt zawiera 10 współczesnych dramatów węgierskich napisanych przeważnie po 2010 roku, pióra cenionych autorów, takich jak György Spiró, István Tasnádi, János Háy, Csaba Székely, Béla Pintér, András Visky, Csaba Mikó, Zoltán Egressy, Kornél Mundruczó, Borbála Szabó. Wstęp do książki został opatrzony opisem prof. Zsuzsy Radnóti – wybitnej dramaturg, historyk teatru i dramatu, znawczyni współczesnej dramaturgii węgierskiej.

Wydany w tym roku wybór dramatów węgierskich oprócz walorów literackich ma także służyć jako inspiracja polskim reżyserom teatralnym.

w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017 na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier – Instytutu Balassiego Centrum Węgierskie w Krakowie we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 28 września przygotowało bogaty cykl wydarzeń. Prezentacji antologii towarzyszyć będzie czytanie performatywne oraz debata na temat kondycji polskiej i węgierskiej dramaturgii, pt. Polska i Węgry wobec wyzwań rzeczywistości. Debatę z udziałem wybitnych węgierskich i polskich dramaturgów i teatrologów poprowadzi prof. Dariusz Kosiński

literatura