18-24 listopada 2011. VIII. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ETIUDA & ANIMA (Kraków, Kino Rotunda)

Etiuda zaczynała w 1994 roku jako niewielki festiwal etiud studenckich, 11 lat później dołączył konkurs animacji, tak narodziła się Etiuda&Anima w pełnej krasie. Od samego początku głównym naszym zadaniem było promowanie twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Młodzi twórcy rywalizują o Dinozaury mogą trafić do nich takie ze złota, srebra lub brązu.

Tradycyjnie każdą edycję rozpoczynamy wręczeniem Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga, który pracę dydaktyczną łączy z twórczością artystyczną. Dotychczasowi laureaci to m.in.: Jerzy Kucia z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Kazimierz Karabasz z łódzkiej szkoły filmowej i Paul Driessen z niemieckiej Kunsthochschule w Kassel, a także Wojciech Marczewski – pamiętny twórca filmów fabularnych: „Dreszcze”, „Klucznik” i „Ucieczka z kina Wolność”, wykładowca licznych szkół filmowych w Anglii, Szwajcarii i Danii i założyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Na Festiwalu swoje pierwsze kroki stawiali: twórca „Powrotu idioty” Saša Gedeon, laureat Oskara za film „Quiero Ser” Florian Gallenberger, autorka wstrząsającego, osobistego dokumentu „Moment of Impact” Julia Loktev, należący do grona najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia polskich filmowców – Marcin Wrona, wielokrotny laureat Krakowskich Festiwali Filmowych Leszek Dawid i György Palfi – autor „Taxidermii” – gorąco dyskutowanego filmu na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

W tym roku węgierskim gościem Festiwalu będzie reżyser Bálint Kenyeres, jako członek jury konkursu Etiuda. On urodził się w 1976 r. w Budapeszcie. Po studiach z zakresu filozofii, historii i estetyki ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatru i Filmu w Budapeszcie w 2006 r. Od 2006 r. jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego krótki film o dramacie uchodźców – Przed świtem/Before Dawn (2005), był prezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes i zdobył wiele nagród na innych międzynarodowych festiwalach, m.in. Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film krótkometrażowy (EFA, 2006)

Otwarcie festiwalu uświetni między innymi premiera „Kota rabina”, animacji opartej na znanym francuskim komiksie, oraz projekcja odnowionej wersji „Podróży na Księżyc”, legendarnego science-fiction z początków kina. O oprawę muzyczną filmu zadbał słynny francuski duet Air.

Osiemnasta odsłona imprezy to okazja do wyświetlenia filmów laureatów poprzednich edycji (wśród nich Leszka Dawida, autora głośnego „Ki”) oraz zaprezentowania jedynego w Polsce przeglądu osiągnięć krajowych szkół filmowych „Polskie dyplomy”. Stałą atrakcją festiwalu jest cykl „Autoportrety twórców animacji”, podczas którego najwybitniejsi autorzy pokazują widzom, jak powstają ich dzieła. Tegorocznymi gośćmi będą zdobywczynie Złotej Palmy w Cannes Wendy Tilby i Amanda Forbis, amerykańska animatorka Suzan Pitt (która poprowadzi także warsztaty) oraz nominowany do Oscara Barry Purves. Ten ostatni twórca odbierze również doroczną nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i pedagoga. Organizatorzy zapraszają na liczne pokazy specjalne, wśród których znajdzie się przegląd dorobku słynnej czeskiej szkoły FAMU i pokaz dziesięciu najlepszych belgijskich animacji w wyborze Raoula Servais, laureata Złotej Palmy. Nie można również przegapić przeglądu hiszpańskich filmów krótkometrażowych, pokazów przypominających klasyków europejskiej animacji i innych atrakcji, obowiązkowych dla każdego ambitnego kinomaniaka. Ci, którzy nie zadowalają się tylko oglądaniem filmów, na pewno zwrócą uwagę na bogatą ofertę warsztatów – będą to prowadzone między innymi przez zagranicznych twórców kursy animacji.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.etiudaandanima.com

kino