10. WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA – JESIENIĄ

15. października – 30. listopada 2012

NOWY SĄCZ, KRAKÓW, TORUŃ, RZESZÓW, WARSZAWA
ŁÓDŹ, POZNAŃ, KATOWICE, WROCŁAW, LUBLIN

Październik
15-19 Nowy Sącz (Kino Sokół)
19-23 Kraków (Kino Ars)
21-25 Toruń – w ramach Festiwalu Tofifest (Kino Centrum)
26-28 Rzeszów (Wojewódzki Dom Kultury)
27-31 Łódź (Kino Charlie)

Listopad
4-8 Poznań (Kino Muza)
5-9 Katowice (Kino Światowid)
7-11 Warszawa (Zamek Ujazdowski – Kino Lab)
12-16 Warszawa (Kino Wisła)
19-22 Wrocław (Kino  Helios Nowe Horyzonty)
26-30 Lublin (Kino Chatka Żaka)

PROGRAM

FILMY FABULARNE

Adrienn Pál
Węgry 2010, 136 minut
Reżyseria: Ágnes Kocsis
Scenariusz: Ágnes Kocsis, Andrea Roberti
Zdjęcia: Ádám Fillenz
Obsada: Éva Gábor, István Znamenák, Ákos Horváth

NAGRODY: 2010 – MFF w Cannes (Nagroda FIPRESCI), 2011 – Europejski FF w Ploiesti (Główna Nagroda ), 2011 – MFF Crossing Europe  w Linz (Nagroda Publiczności)

Historia otyłej pielęgniarki, która wyrusza na poszukiwane przyjaciółki z dzieciństwa. Mimo że poszukiwania nie prowadzą jej do celu, to życie nigdy już nie będzie takie samo. Film o tym jak względna i zwodnicza jest nasza pamięć, przez co możemy przegapić szansę na poznanie i zrozumienie złożonej natury rzeczywistości, a to pozwala przywiązywać mniejszą wagę do tego, jak widzą nas inni i łatwiej zaakceptować samych siebie.

Ostatnia rapsodia
Węgry 2010, 75 minut
Reżyseria: Bence Gyöngyössy
Scenariusz: Tibor Fonyódi
Zdjęcia: Sándor Csukás
Obsada: Tamás Jordán, Söptei Andrea, Piroska Molnár

Film poświęcony pamięci wielkiego węgierskiego kompozytora i pianisty Franciszka Liszta, uważanego za jedną z najbarwniejszych postaci wśród twórców muzyki klasycznej. Był ekscentrykiem uwielbianym przez kobiety, wirtuozem fortepianu, na którego koncerty ściągały tłumy, intelektualistą, kosmopolitą i podróżnikiem, ale przed wszystkim nieustannie komponował. W 1886 roku ciężko chory Liszt wyjeżdża do Weimaru, aby uczestniczyć w Festiwalu w Bayreuth, odbywającym się pod kierunkiem jego córki Cosimy. Film opowiada historię ostatnich dni życia kompozytora.

Egzamin
Węgry 2011, 89 minut
Reżyseria: Péter Bergendy
Scenariusz: Norbert Köbli
Zdjęcia: Zsolt Tóth
Obsada: János Kulka, Zsolt Nagy, Gabriella Hámori

Grudzień 1957.  Po chaotycznych wydarzeniach październikowych Urząd Bezpieczeństwa postanawia przekonać się co do wierności swoich agentów. Test ich lojalności wobec systemu przypada w wigilię.

Ziemia ojca
Węgry 2009, 80 min (35 mm)
Reżyseria/ Scenariusz: Viktor Oszkár Nagy
Zdjęcia: Tamás Dobos
Obsada: János Derzsi, Tamás Ravasz, Andrea

NAGRODY: 2010 Lima Al Este de Lima (Dyplom), 2009 – Magyar Filmszemle w Budapeszcie (Nagroda Gene’a Moskowitz’a krytyków zagranicznych)

Film opowiada o tym, co dzieje się, gdy ojciec wraca do swego syna po długim pobycie w więzieniu. Chcąc żyć ze swym dzieckiem, które wypomina mu jego długą nieobecność (podczas której zmarła matka), ojciec próbuje wpoić mu pewne wartości, a także kupuje kawałek ziemi, na którym hodować można winorośle. Syn całkowicie odrzuca jednak ojca, napięcie między nimi potęguje się, gdy ten wchodzi w bliższą relację z siostrą byłej żony.

Koń turyński
Węgry 2011, 149 minut
Reżyseria: Béla Tarr
Scenariusz: László Krasznahorkai, Béla Tarr
Zdjęcia: Fred Kelemen
Obsada: Erika Bók, János Derzsi, Mihály Kormos, Ricsi

NAGRODY: 2012 – MFF w Palm Springs (Nagroda FIPRESCI), 2011 – MFF  w Berlinie (Srebrny Niedźwiedź; Nagroda FIPRESCI), 2011 – MFF Bitola Manaki Brothers (Złota Kamera 300), 2011 – Ivanovo Zerkalo (Nagroda Specjalna)

3 stycznia 1889 roku, niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę kolejnymi batami konia. Pisarz starał się ochronić zwierzę, lecz bezskutecznie i w dodatku uległ wypadkowi. Wkrótce u Nietzschego została zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Autor, aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła. Sam film koncentruje się na historii woźnicy, jego córki oraz tytułowego konia.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

Cena 2,70
Węgry 2009, 7 minut
Reżyseria/ Scenariusz: Roland Ballai Tóth

Ticket

Węgry 2011,  9 minut
Reżyseria/Scenariusz: Ferenc Rofusz

NAGRODA: 2011 – MFF w Valladolid (Nagroda główna – Złoty Kłos)

Dotyk
Węgry 2010,  6 minut
Reżyseria/ Scenariusz: Ferenc Cakó

NAGRODA: 2010 – MFF w Valladolid (Nagroda główna – Złoty Kłos)

Kosiątko
Węgry 2009,  12 minut
Reżyseria/ Scenariusz/ Animacja: Pál Tóth

NAGRODA: 2010 – Manchester Kinofilm (Wyróżnienie), 2009 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Olimpii (Najlepszy film DVD)

Zupa jarzynowa
Węgry 2011, 6 minut
Reżyseria/Scenariusz: Gizella Neuberger


FILM DOKUMENTALNY

Ekspres Batory
Polska/Węgry 2011, 42 minut
Reżyseria/Scenariusz: Tomek Ducki & Witek Ducki
Zdjęcia: Tomek Ducki, Witek Ducki, Patrícia Pászt , Katarzyna Zolich

Dokument prezentujący galerię objazdową w Nysce, która w 2011 roku odwiedziła 5 miast węgierskich i 10 polskich w celu ożywienia pamięci zażyłej przyjaźni polsko-węgierskiej. Podczas miesięcznej podróży zbieraliśmy pamiątki, fotografie oraz wspomnienia – na Węgrzech związane z Polakami i w Polsce z Węgrami – z których powstała videokronika. Mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z setkami ludzi, usłyszeliśmy szczere, wzruszające, czasem wstrząsające wyznania. Nasza Nyska pod koniec wyprawy wzbogacona była o kilka tuzinów pamiątek, kilkaset fotografii i 50-cio godzinny materiał z nagranymi wywiadami. Całość uwieczniona została w postaci filmu dokumentalnego, będącego dowodem żywej przyjaźni obu narodów.

MISJA

Węgierska Wiosna Filmowa to coroczna prezentacja najnowszych filmów fabularnych i krótkometrażowych, nagrodzonych na węgierskich oraz międzynarodowych festiwalach filmowych, dotychczas nie pokazywanych – lub wyświetlanych tylko okazjonalnie – w Polsce. W 2012 roku, po raz dziesiąty, polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem węgierskiej sztuki filmowej – tym razem wyjątkowo jesienią.
Przegląd najnowszej kinematografii węgierskiej organizowany jest przez Centrum Węgierskie od 2001 roku. W ostatnich latach wydarzenie zyskało rangę festiwalu ogólnopolskiego i tej jesieni zawita w Polsce już po raz dziesiąty, odwiedzając 10 miast. Celem Węgierskiej Wiosny Filmowej jest nie tylko umożliwienie polskim kinomanom zapoznania się z najnowszymi filmami węgierskimi, ale także przybliżenie obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier, utrzymywanie tożsamości kulturowej filmu środkowoeuropejskiego, pielęgnowanie przyjaźni polsko-węgierskiej oraz konfrontacja obu kultur w duchu wzajemnej tolerancji.
Jesienią b.r. w ramach Festiwalu już tradycyjnie wyświetlonych zostanie pięć filmów długometrażowych poprzedzonych projekcją krótkometrażową oraz jeden film dokumentalny, prezentujący galerię objazdową w Nysce, która odwiedziła 5 miast węgierskich i 11 polskich w celu ożywienia pamięci zażyłej przyjaźni polsko-węgierskiej, tworząc interdyscyplinarny program z okazji 10. jubileuszu Centrum Węgierskiego w Krakowie oraz przekazania prezydencji w UE w 2011 roku.  W ramach przeglądu zaprezentujemy wybitne węgierskie filmy fabularne młodszego pokolenia – m.in. Pál Adrienn w reżyserii Ágnes Kocsis (znakomitej reżyserki, władającej językiem polskim), który został wyróżniony Nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, oraz dzieła wielkich mistrzów – jak np. Koń turyński Béli Tarr, nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem i Nagrodą FIPRESCI.

Jesteśmy dumni i czujemy się zaszczyceni, że w ramach jubileuszowej 10. Węgierskiej Wiosny Filmowej mamy także i w tym roku możliwość podzielić się z Państwem dorobkiem naszej kinematografii. Tą drogą pragnę serdecznie podziękować polskiej publiczności za szczególne zainteresowanie oraz naszym polskim partnerom – współorganizatorom, kinom i patronom medialnym – za umożliwienie pokazów w całej Polski.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


Downloads
kino