Promocja i czytanie najnowszej dramaturgii węgierskiej

28 Listopada 2013,  godz. 18.00

PROGRAM:

  1. Czytanie nowych dramatów węgierskich:
    • András Forgách: Klucz (z tomu Kolizje)
    • Ákos Németh: Sklep internetowy (z tomu Młodzi Węgrzy online)
  2. Spotkanie z udziałem węgierskiego dramatopisarza Andrasa Forgacha
  3. Promocja książki pt. Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego i Młodzi Węgrzy online

MIEJSCE:

Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12.

Z inicjatywy naszej Fundacji w 2003 roku – na Węgrzech po ponad 35-, w Polsce po ponad  20-letniej przerwie – dwie antologie ujrzały równocześnie światło dziennie: na Węgrzech Wydawnictwo Európa opublikowało tom Ilja próféta. Új lengyel dráma (Prorok Ilja. Nowy dramat polski), zaś w tym samym czasie w Polsce nakładem Księgarni Akademickiej ukazała się antologia pt. Współczesny dramat węgierski.

W 2010 roku we współpracy z Wydawnictwem Kalligram oraz krakowską oficyną wydawniczą Panga Pank wydaliśmy dwie nowe antologie: Fiatal lengyel dráma (Młody polski dramat) oraz Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego, zawierające po 10 tekstów dramatycznych napisanych po 2000 roku. Zbiory tekstów uzupełniła nowa, długo oczekiwana monografia Mai lengyel drámairodalom (Polska dramaturgia współczesna 1990-2010) autorstwa Patrícii Pászt. Promocję wymienionych wydawnictw, która miała miejsce w listopadzie 2010 roku w Budapeszcie w połączeniu z Festiwalem Dramatu Współczesnego, uzupełniło trzydniowe polsko-węgierskie sympozjum dramaturgiczne               z udziałem autorów, dramaturgów, historyków literatury i znawców teatru, wieczór literacki oraz premiera sceniczna jednego z najnowszych dramatów polskich.

W 2011 roku we współpracy z Wydawnictwem Kalligram wydaliśmy pierwszą w języku węgierskim antologię dramatów Tadeusza Słobodzianka pod tytułem A mi osztályunk (Nasza klasa), której prezentacja odbyła się przy okazji premiery spektaklu pod tym samym tytułem w Teatrze Józsefa Katony w Budapeszcie. Publikację tego tomu i realizację sztuki teatralnej uzupełniło spotkanie z jej autorem.

Rozpoczęty 10 lat temu przez naszą Fundację projekt promocji sztuki teatralnej i dramatycznej ma swoją kontynuację także w 2013 roku. W ramach programów promocji dzisiejszego polskiego i węgierskiego dramatu mamy zamiar odświeżyć teatralny i literacki dialog, i zwrócić uwagę na nowe, najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego.

festiwal sztuki