II. Dni Węgierskie w Nowym Sączu

II DNI WĘGIERSKIE w Nowym Sączu 13-15 grudnia 2013, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Goście Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ zapoznają się ze znakomitymi produkcjami węgierskimi, o których opowie Karol Szafraniec, oraz posłuchają Sary Timar z zespołem.

WĘGIERSKI GULASZ FILMOWY:

Piątek 13 XII 2013 godz. 19:30
Before Down (Prije zore) reż. Bálint Kenyeres, 2004, 13′
Laureat Europejskiej Nagrody dla najlepszego krótkiego metrażu w 2005 roku. Film, na który składa się jedno długie ujęcie, opowiada o nieudanej próbie przemytu za granicę nielegalnych imigrantów.

Coś jest niebieskie (Valami kék) reż. Virág Zomborácz, 2010, 15′
Po maturze rozchodzą się drogi dwóch przyjaciółek. Dziewczyny spotykają się po latach na ślubie jednej z nich.

Niespodzianka (Meglepetés) reż. Balázs Simonyi, Barnabás Tóth, 2008, 9′
Zwykłej rodzinie z przedmieścia złodzieje kradną samochód. Ale to dopiero początek historii.

Bestia (Csicska) reż. Attila Till, 2011, 20′
Laureat wielu nagród, m.in Srebrnego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, głównej nagrody na festiwalu w Sztokholmie i Wilnie. István Bologh jest ubogim farmerem, mieszkającym z żoną i dziećmi na węgierskiej wsi. W imię zasad staje się ciemiężycielem najbliższych.

Płucka (Szalontüdő) reż. Márton Szirmai, 2006, 7′
Podczas tradycyjnego rytuału przygotowywania specjalności węgierskiej kuchni spotyka się dwóch mężczyzn. Żeby się porozumieć, nie potrzebują słów, wystarczy cudowne jedzenie.

sobota 14 XII g. 17:00
Wiatr (Szél) reż. Marcell Iványi, 1996, 6′
Laureat Złotej Palmy MFF w Cannes w 1996 roku stał się jednym z klasyków europejskiego kina krótkometrażowego. Film otwiera cytat z fotografii, której bohaterką jest kobieta, stojąca na obrzeżach wsi, obserwująca coś, co znajduje się poza kadrem. Tematem Wiatru pozostaje napięcie istniejące na granicy pomiędzy widocznym a ukrytym.

Historia latania (A repülés története), reż. Bálint Kenyeres, 2008, 15′
Normandia, 1905 rok. Piknik dobiega końca. Uczestnicy przyjęcia ustawiają się do ostatniej wspólnej fotografii, jednak ciągle kogoś brakuje na zdjęciu.

Finał (Finálé) reż. Balázs Simonyi, 2011, 8′
Nocą dwóch mężczyzn czeka na swój popisowy numer.

Cierpliwość (Türelem) reż. László Nemes Jeles, 2007, 14′
Bohaterką filmu jest wypełniająca codzienne obowiązki urzędniczka i czekający na nią pod oknem urzędu mężczyzna.

Maestro reż. Géza M. Tóth, 2005, 5′,
Nominowany do Oscara w 2007 roku, laureat głównej nagrody podczas węgierskiego Kecskeméti Animációs Filmfesztivál. Animacja z muzyką Attili Pacsaya przedstawia zaskakujące ostatnie minuty, poprzedzające występ maestra.

Legenda (Legenda), reż. Márton Szirmai, 2011, 7′
Historia o miłości i godności. Emerytowana profesorka staje się niezbędna na uniwersytecie. Na uczelnię eskortuje ją mąż.

sobota, 14 XII 2013, godz. 18:40
Cudowna Julia, reż. István Szabó, 2004, 104’
Historia o miłości i wywodzącego się z niej szaleństwa, o zemście i zamieszaniu, które odbywają się za kulisami świata londyńskich teatrów z lat 30-tych.

niedziela, 15 XII 2013, godz. 18:40
Adopcja, reż. Márta Mészáros, 1975, 89’
Główną bohaterką jest mieszkająca w niewielkiej wsi wdowa Kata Csontosné, robotnica fabryczna szukająca szczęścia w romansie ze ślusarzem Jóską. Kiedy pewnego dnia w jej domu pojawia się szukająca schronienia nastolatka z pobliskiego ośrodka wychowawczego, Kata daje jej dach nad głową. Między kobietami zaczyna rodzić się więź.

MUZYCZNY TOKAJ

Koncert Sary Timar z zespołem
niedziela 15 XII godz. 17:00
Po tym jakże wykwintnie podanym daniu, gdzie różnorodne propozycje współczesnego filmu węgierskiego ułożone w odpowiednią kompozycję, składają się na jego smakowity obraz, serdecznie zapraszamy 15 grudnia
o godz. 17:00 na degustację muzyki węgierskiej w wykonaniu znakomitej pieśniarki Sary Timar wraz
z zespołem. Artystka wykona z ogniem węgierską pieśń ludową jak i nowsze kompozycje w ciekawych aranżacjach. Swym pięknym głosem przeniesie nas zarówno w słoneczne jak i bardziej nostalgiczne regiony węgierskiej krainy.

Downloads
festiwal sztuki