27 marca. LISZT U KNOTZA. Soirée przed filmami “Mama” i “Papierowe Samoloty” (Kino Ars, Kraków)

Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato oraz Krakowskie Centrum Kinowe Ars mają zaszczyt zaprosić na muzyczno-artystyczne Soirée Liszt u Knotza z okazji 200. rocznicy Urodzin Franciszka Liszta.

Ten węgierski pianista i kompozytor, przyjaciel Fryderyka Chopina, podczas swego pobytu w Krakowie w 1843 r. dał trzy koncerty. Dwa z nich, odbyły się 26 i 27 marca 1843 roku w Sali Knotza – mieszczącej się wówczas w Oberży “Pod Królem Węgierskim” tzw. Oberży Knotza, później przemianowanej na Salę balową Hotelu Saskiego – która znajduje się obecnie w budynku  Krakowskiego Centrum Kinowego Ars.

27 marca 2011 roku, o godz. 19:30, dokładnie w 168. rocznicę Lisztowskiego koncertu w Krakowie, w Sali Reduta Krakowskiego Centrum Kinowego Ars (ul. Św. Jana 6) odbędzie się Soirée pt.: Liszt u Knotza. Podczas tego muzyczno-artystycznego wieczoru artyści przybliżą historię Oberży Knotza, przedstawią sylwetkę węgierskiego pianisty i kompozytora, jego związki z Krakowem i Polską oraz przytoczą relacje świadków tych wyjątkowych dla Miasta Krakowa wydarzeń. Nie zabraknie oczywiście muzyki Franciszka Liszta. Zabrzmią nagrania w interpretacji Marka Polańskiego – skrzypce, Marty Polańskiej – fortepian, Anny Filimowskiej-Wolfinger – sopran, jak również (na żywo) utwory na skrzypce solo. Kompozycje Liszta zabrzmią także w nagraniach Aleksieja Sułtanowa – zmarłego w 2005 roku wybitnego pianisty, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w Fort Worth, w Teksasie (USA) i zdobywcy najwyższej nagrody i Nagrody Publiczności na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w roku 1995.

W projekcie udział wezmą:

Marek Polański – skrzypce, recytacje

Marta Polańska – fortepian, słowo wprowadzające

Anna Filimowska-Wolfinger – sopran

Aleksiej Sułtanow – fortepian (1969-2005)

Anna Buczkowska – recytacje

Łukasz Kozub – recytacje

Organizatorzy:

Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato

Krakowskie Centrum Kinowe Ars

Kierownictwo artystyczne projektu: Marta Polańska

Miejsce:

Sala Reduta, Krakowskie Centrum Kinowe Ars, ul. Św. Jana 6

27 marca 2011 r. godz. 19:30

Informacje: www.ars.pl www.sfogato.org

Bilety: 6 zł (Przy zakupie biletu na film o godz. 21, w ramach 9. Węgierskiej Wiosny Filmowej, cena biletu na Soirée: 4 zł. Ponadto wśród publiczności zgromadzonej na Soirée, zostanie rozlosowanych 5 podwójnych wejściówek na film o godz. 21)

muzyka