PROMOCJA NAJNOWSZEJ DRAMATURGII WĘGIERSKIEJ – WIZYTA STUDYJNA

Węgierscy eksperci teatralni w Polsce

Warszawa-Kraków // 4-19 lipca 2013


Podczas trwającej 2 tygodnie wizyty studyjnej 25 młodych węgierskich dramaturgów i reżyserów w dniach 4-19 lipca br. zapozna się z festiwalami oraz instytucjami teatralnymi w Warszawie i Krakowie. Celem wizyty jest odświeżenie teatralnego i literackiego dialogu, zwrócenie uwagi na najbardziej charakterystyczne zjawiska polskiego i węgierskiego życia teatralnego oraz zacieśnienie polsko-węgierskiej współpracy kulturalnej.

W dniach 4-13 lipca węgierscy goście obejrzą w Warszawie spektakle Letniego Przeglądu Teatru Dramatycznego, wezmą udział w wydarzeniach Festiwalu Sztuka Ulicy oraz odwiedzą Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W dniach 13-19 lipca obejrzą w Krakowie spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Krakowskich Miniatur Teatralnych.

Wizycie gości z Budapesztu towarzyszyć będą organizowane przez Centrum Węgierskie w Krakowie i warszawski Teatr Dramatyczny Dni Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej. 8 i 9 lipca w Sali im. W. Zatorskiego Pałacu Kultury i Nauki w formie odczytów zaprezentowane będą trzy dramaty autorstwa najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy węgierskich: Zoltána Egressyego (Szczaw, frytki), Jánosa Háya (Most nad doliną) i Csaby Székelya (Bańskie kwiaty). Po czytaniach widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać z autorami i tłumaczami sztuk oraz ze znawcami polskiego i węgierskiego teatru. Uzupełnieniem tego punktu programu będzie promocja książek: Kolizje. Antologia nowego dramatu węgierskiego (2010) oraz Młodzi Węgrzy online (2013).

Projekt wsparty przez węgierski Fundusz Kultury Narodowej, Instytut Polski i Ambasadę RP w Budapeszcie oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie to kolejne wydarzenie zapoczątkowanego 10 lat temu projektu popularyzacji węgierskiej dramaturgii w Polsce, który od początku prowadzi i wspiera Centrum Węgierskie w Krakowie. Tym razem wśród zaproszonych gości będą m.in. pisarze Zoltán Egressy, János Háy i Csaba Székely, tłumacze Jolanta Jarmołowicz, Patricia Pászt i Daniel Warmuz, twórcy grupy teatralnej PanoDráma, wybitni węgierscy dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

literatura