o nas

Plan zorganizowania Instytutu Węgierskiego w Krakowie nie jest nowym pomysłem, od 25 lat często powraca ten temat, szczególnie odrodził się zaś w ostatnich latach, po sukcesie programu artystycznego pt. „Barwy Węgier”  zorganizowanego w ramach Festiwalu Kraków 2000.

W myśl tego, Patricia Pászt, kierownik Biura Programowego „Barwy Węgier” w 2001 roku powołała do życia Polsko-Węgierską Fundację CRACOVIA EXPRES, której celem jest prowadzenie niezależnie działającego Węgierskiego Centrum kulturalnego w Krakowie.

Dzięki pomocy naszych polskich partnerów uroczyste otwarcie Centrum Węgierskiego odbyło się 6 września 2001.

Fundacja Cracovia Expres została zarejestrowana i w Polsce i na Węgrzech, co pozwala nam prowadzić działalność w obu krajach korzystając z pomocy zarówno polskich, jak i węgierskich fundacji, instytucji oraz osób prywatnych.

Centrum Węgierskie w Krakowie uważa za istotne kryterium stałą współpracę z przedstawicielami polskiego życia kulturalnego opierającą się na obustronnej konsultacji. Naszym zamiarem jest przede wszystkim to, aby w przyszłych latach zapewnić obecność kultury węgierskiej w Europejskim Mieście Kultury, Krakowie.

 

o nas