14-25 października 2008. XV. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ETIUDA & ANIMA (Kraków)

Etiuda zaczynała w 1994 roku jako niewielki festiwal etiud studenckich, 11 lat później dołączył konkurs animacji, tak narodziła się Etiuda&Anima w pełnej krasie. Od samego początku głównym naszym zadaniem było promowanie twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Młodzi twórcy rywalizują o Dinozaury– mogą trafić do nich takie ze złota, srebra lub brązu.

Tradycyjnie każdą edycję rozpoczynamy wręczeniem Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga, który pracę dydaktyczną łączy z twórczością artystyczną. Dotychczasowi laureaci to m.in.: Jerzy Kucia z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Kazimierz Karabasz z łódzkiej szkoły filmowej i Paul Driessen z niemieckiej Kunsthochschule w Kassel, a także Wojciech Marczewski – pamiętny twórca filmów fabularnych: „Dreszcze”, „Klucznik” i „Ucieczka z kina Wolność”, wykładowca licznych szkół filmowych w Anglii, Szwajcarii i Danii i założyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

To na naszym Festiwalu swoje pierwsze kroki stawiali: twórca „Powrotu idioty” Saša Gedeon, laureat Oskara za film „Quiero Ser” Florian Gallenberger, autorka wstrząsającego, osobistego dokumentu „Moment of Impact” Julia Loktev, należący do grona najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia polskich filmowców – Marcin Wrona, wielokrotny laureat Krakowskich Festiwali Filmowych Leszek Dawid i György Palfi – autor „Taxidermii” – gorąco dyskutowanego filmu na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

W tym roku węgierskim gościem Festiwalu było studio filmowe z Kecskemét.

kino