25-28 października 2004. II. FESTIWAL WYSZEHRADZKI (Kino Lalka, Wrocław)

W ramach Festiwalu Wyszehradzkiego w dniach 25 – 28 października br. Odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Filmów Krajów Wyszehradzkich.

Tegoroczny przegląd będzie prezentacją najnowszej kinematografii z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Zostanie pokazanych 12 filmów, po trzy z każdego kraju. W ramach przeglądu odbędzie się również konferencja „Małe kina studyjne kontra Multipleksy. Czy mają szansę przetrwać?”.
Współorganizatorami przeglądu są: PIF „Odra-Film” we Wrocławiu, Instytut Węgierski w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie oraz Czeskie Centrum w Warszawie.
Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kinie Lalka.

BRACISZEK
2003, kolorowy, 85 minut
Reżyseria i scenariusz: Zsombor Dyga
Zdjęcia: Judit Czakó
Występują: Gábor Welker, Zoltán Schmied, Ferenc Elek, Anna Bognár, Lajos Kovács

Dane jest osiedle. Mieszka tam Artin,( lat 23 ) posiadający mentalność małego chłystka, nie rozerwalnie związany z osiedlem, mający bzika na punkcie muzyki i jego starszy brat, Nate, uciekający z dziurki do dziurki, seksistyczny pisarz pornoli. Mają oni kilka rzeczy własnych: jedno używane wielkie mieszkanie, jedno odziedziczone małe mieszkanie,  jedną zużytą, odziedziczoną kobietę. Ale co komu przypadnie? Od czasów Shakespeare wiadomo, że to nie może się dobrze skończyć, jeżeli odbijesz dziewczynę krewnemu, co dopiero, kiedy w dodatku masz ochotę także na jego chatę…

KONTROLL
2003, kolorowy, 105 minut, 35 mm
Scenariusz i reżyseria: Antal Nimród
Zdjęcia: Gyula Pados
Muzyka: NEO
Występują: Sándor Badár, Eszter Balla, Sándor Csányi, György Cserhalmi, Enikő Eszenyi, Lajos Kovács
Nagrody:

FFF Budapeszt: Najlepszy debiut, Najlepsze zdjęcia, Nagroda „Największa oglądalność w 2003, Nagroda „Gene Moskowitz” (2004)
MFF Cannes: Nagroda młodzieży – Prix de la Jeunesse, Un Certain Regard
MFF Kopenhaga: Najlepsza reżyseria, Najlepsze zdjęcia
MFF Palics: Złota Wieża
MFF Szoczi: Nagroda specjalna Jury

Kto by nie czuł choć raz  podczas swojego krótkiego bądź dłuższego życia, że musi się oderwać od swojego codziennego środowiska? Schować się przed światem. Zniknąć z powierzchni ziemi. Film jest specjalną mieszaniną bajki z rzeczywistością na dole, pod ziemią. Jest to historia jednego dziwnego młodzieńca o imieniu Bulcsú, o dramatycznym  i przeważnie komicznym stosunku pasażerów i kontrolerów biletów.

MIX
2004, kolorowy, 97 minut
Scenariusz i reżyseria: Steven Lovy
Zdjęcia: János Vecsernyés
Muzyka: Timothy Kelly
Występują: Alex Weed, Eszter Csákányi , Dorka Gryllus,  János Kulka , Péter Rudolf
Nagrody: FFF Budapeszt: Nagroda specjalna za montaż, Nagroda Jury studenckiego: Najlepszy debiut

Główny bohater Mitch jest zdolnym amerykańskim nastolatkiem, który pod naciskiem ojca ma zostać pianistą, lecz w głębi serca ma inne plany: chce być DJ-em. Między synem i ojcem Peterem istniejąca przewlekła różnica zdań wyostrza się po przyjeżdzie do Budapesztu na pogrzeb dziadka. Chłopiec „przez przypadek” zostaje w mieście bez pieniędzy i przyjaciół. Film pokazuje nocne życie Budapesztu w XXI wieku. Jest on o młodych, dla młodych z mnóstwem wspaniałej muzyki.

kino