14-22 kwietnia 2004. FILMY FABULARNE (Klub Alchemia, Kraków)

HARMONOGRAM

14 kwietnia 20.00
István Szabó: Kropla słońca
Historia trzech pokoleń węgierskiej rodziny żydowskiej, w której przeplatają się ukryte namiętności, tragiczne zdrady, wielkie miłości i przyjaźnie. Tragedia i humor mieszają się z romantyzmem i okrutną rzeczywistością.

19 kwietnia 18.00
Márta Mészáros: Siódmy pokój
Film przedstawia życie Edith Stein, wybitnej osobowości XX. wieku, która wbrew swego pochodzenia żydowskiego została zakonnicą, ale w czasach okrucieństwa okazując solidarność wspólnocie żydowskiej zmarła w obozie koncentracyjnym.

19 kwietnia 20.00
András Jeles: Ziemia niczyja
Historia Holocaustu węgierskiego z perspektywy nastolatki.

20 kwietnia 18.00
Imre Gyöngyössy, Barna Kabay: Bunt Hioba
Akcja filmu odgrywająca się w czasach deportacji przedstawia rozpaczliwą walkę małżeństwa hasydskich Żydów o przetrwanie w jednej małej wiosce leżącej nad Cisą.

20 kwietnia 20.00
Judit Elek: Flisacy
W 1882 r. w jednej z węgierskich wiosek zaginęła 14-letnia służąca. Według szybko rozprzestrzeniających się zarzutów pozbawionych wszelkiej prawdy, dziewczynę zabili Żydzi w celu wykorzystania jej krwi w świątecznej macy. Wieści te wywołały krajową histerię: w licznej części osad groziła atmosfera linczu. W czasie śledztwa oskarżono kilku żydowskich mężczyzn. Film jest opracowaniem autentycznych wydarzeń.

dialog społeczny