21-22 marca 2009. DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ (Tarnów)
PROGRAM
„Urodziny Bema” – 21 marca” na Tarnowskim Rynku program:
10:00 – rozpoczęcie „Urodzin Bema”
10:15 – inauguracja I Tarnowskiego Festiwalu Smaków
10:30 – występy na scenie – o kuchni węgierskiej mówią jurorzy konkursu: Klara Molnar, Tadeusz Olszański, Robert Bede; lekcja czardasza; układanie puzzli „Panorama Siedmiogrodzka”
11:00 – plenerowy wypał rzeźb – statuetki „Papryki” – w piecach węgierskich
13:00 – rozstrzygnięcie I etapu I Tarnowskiego Festiwalu Smaków, degustacja potraw
13:30 – konkurs wina w dwóch kategoriach: „Tarnowski Węgrzyn” – wino oceniane przez jury zawodowe i „Ulubione przez tarnowian” – wino wybrane przez mieszkańców
14:00 – „Spacer Szlakiem gen. J Bema” – zakończony złożeniem kwiatów pod mauzoleum Bema
17:15 – rozstrzygnięcie II etapu I Tarnowskiego Festiwalu Smaków, degustacja potraw, podsumowanie Festiwalu, wręczenie nagród
18:00 – koncert zespołów węgierskich (Korai Oron, Limbo, Jimmy Robbie).
W trakcie „Urodzin Bema” nastąpi uroczyste odsłonięcie repliki (w skali 1:3), przedstawiającej bitwę pod Sybinem, „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, której 14 fragmentów ma w swych zbiorach tarnowskie Muzeum Okręgowe.
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego – 21 marca
18:30 – zakończenie „Urodzin Bema” z oprawą artystyczną
19:30 – koncert Ewy Bem
Ta niekwestionowana pierwsza dama polskiego jazzu karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 roku w klubie „Stodoła” w młodzieżowym bluesowym zespole. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku w kwartecie Zbigniewa Seiferta. Wkrótce razem z Aleksandrem Bemem i Andrzejem Ibką stworzyła zespół „Bemibek”, z którym w 1971 roku wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree `71.
Ewa Bem współpracowała z czołówką polskich muzyków jazzowych, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem oraz z czołowymi polskimi orkiestrami. Współpracowała też z gitarzystą Janem Borysewiczem i śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską.
Artystka koncertowała w kraju i zagranicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach. Jest laureatką Nagród „Fryderyki” w 2001 roku.
Najnowsza płyta Artystki, „Kakadu” wydana w roku 2007 utrzymana jest w klimacie lat 70-tych, dużo jest na niej brzmień z okresu Bemibek.. Znalazło się na niej 13 smooth jazzowych kompozycji autorstwa Joachima Mencla, doskonałego krakowskiego kompozytora i aranżera. Autorką wszystkich tekstów jest, debiutująca w tej roli Ewa Bem.
Bilety na koncert, w cenie 25 złotych, do nabycia w kasie Tarnowskiego Teatru.
Weekend z filmem węgierskim – 21 i 22 marca, kino “Marzenie”
Wyświetlone zostaną dwa filmy fabularne poprzedzone krótkimi filmami animowanymi. W holu kina przy tej okazji zobaczyć będzie można plakaty do imprez filmowych autorstwa Krzysztofa i Tomka Duckich.
Filmy prezentowane w „Marzeniu” są filmami wybranymi z najnowszej produkcji węgierskiej a udostępnione zostały na jednorazowe projekcje przez Polsko-Węgierską Fundację Kultury, wcześniej prezentowane były jedynie na specjalnym przeglądzie „Węgierska wiosna filmowa”, i nie znajdują się one w powszechnej dystrybucji w Polsce będzie to więc jedyna okazja do ich zobaczenia i tym samym zapoznania się z najnowszymi dokonaniami współczesnej kinematografii węgierskiej.
21 marca – godz. 18.00
„Maestro” reż. G.M.Tóth – film animowany – Węgry 2005
„Biała dłoń” reż. Sz. Hajdú – Węgry 2006
Po tym jak dobrze zapowiadająca się kariera gimnastyczna Miklósa załamuje się z powodu kontuzji, przenosi się on do Kanady, by tam jako trener na nowo rozpocząć swoje życie. Przybyłe razem z nim zwyczaje zaczynają stawiać mu pytania: czy aby na pewno pasuje do nowego świata, czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami. Nagrody: Budapeszt (najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepszy producer, najlepszy montaż, nagroda Gene Moskowitza krytyków zagranicznych, nagroda publiczności (internet), Essonne INESSONNE (nagroda główna), Stambuł Cinema & History Meeting (nagroda główna), Karlovy Vary (dyplom uznania East of the West), Lublana (nagroda FIPRESCI), Trenčianske Teplice (najlepszy scenariusz)
22 marca – godz. 18.00
„Linia życia” reż. T.Ducki – film animowany – Węgry 2005
Zbliżenie świata, w którym zasady ograniczają możliwości, pomyłek nie da się naprawić i nie ma drogi odwrotu. Brzmi znajomo?
Nagroda Golden Dove (Lipsk), Grand Prix, Nagroda Krytyków Filmowych i Telewizyjnych, oraz Nagroda Stowarzyszenia Kin Artystycznych (Kecskemet), Nagroda główna (Graz), Nagroda Publiczności i Specjalna Nagroda Jury (Ljubljana), Nagroda Młodzieżowa i Nagroda za Animację (Győr ), Nominacja do Cartoon d`Or EU 2007, Wyróżenienie Specjalne (Stuttgart), Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Etiuda&Anima dla Najmniej Docenionego Filmu (Kraków)
„Koniec – ostatni Roz-rachunek” reż. G.Rohonyi – Węgry 2006
Prawdopodobnie życie kończy się po siedemdziesiątce, tak? Tak, dla większości – ale na podmiejskim osiedlu mieszka dwoje ludzi dla których teraz zaczyna się naprawdę. Miłość Emila i Hedi zaczęła się pół wieku temu, w ciągu tych pięćdziesięciu lat nieustannie zmagali się z losem. Pewnego dnia Emil uciekając przed komornikami, opuszcza żonę i wsiada do samochodu, żeby grzecznie i uprzejmie, – jak przystało dżentelmenowi- obrabować pierwszą napotkaną pocztę… Nagroda publiczności i jury studenckiego (Budapeszt)