21-28 marca 2003. WYSZEHRADZKI FESTIWAL FILMOWY (Wrocław)

W ramach PRZEGLĄDu zostały zaprezentowane najnowsze filmy fabularne Państw Wyszegradzkich. PRZEGLĄDom towarzyszyła sesja międzynarodowa z udziałem reżyserów i krytyków z Polski, Czech, Słowacji i Węgier pt. “Czy kino Europy Środkowej przetrwa rok 2004?”.

Gość:
Ferenc Török reżyser filmu pt. Plac Moskwy

SZYMON MAG (1998, 93  min)
Reżyseria i scenariusz: Ildikó Enyedi (1955)
Zdjęcia: Tibor Máthé
Obsada: Péter Andorai, Julie Delarme, Péter Halász

Akcja rozgrywa się we współczesnym Paryżu. Wszystko zaczyna się jak krótka wiadomość z wieczornego wydania gazety. Paryż. Zbrodnia. Żadnych śladów. Policja jest bezradna i zwraca się o pomoc do tajemniczego wizjonera. Po rozwiązaniu zagadki zostaje wyzwany przez innego maga do spędzenia trzech  dni pod ziemią.

KROPLA SŁOŃCA (1999, 170 min)
Reżyseria: István Szabó (1938)
Scenariusz: Israel Horowitz i István Szabó
Zdjęcia: Lajos Koltai
Obsada: Ralph Fiennes, William Hurt, Rosemary Harris, Péter Andorai

Film jest historią trzech pokoleń węgierskiej rodziny żydowskiej, w której przeplatają się ukryte namiętności, tragiczne zdrady, wielkie miłości i przyjaźnie. Tragedia i humor mieszają się tutaj z romantyzmem i okrutną rzeczywistością. Opowieść przedstawia sytuację rodziny w XX wiecznej Europie Środkowej. Wzloty i upadki Sonnenscheinów ściśle powiązane są z wojnami, rewolucjami, dyktaturami i holokaustem. Film opowiada dzieje jednostki na tle wydarzeń historycznych będąc jednocześnie kroniką rodzinną i społeczną.

PASZPORT (2000, 72 min)
Reżyseria: Péter Gothár (1947)
Scenariusz: Nelli Litvai
Zdjęcia: Tamás Babos
Obsada: Enikő Börcsök, Gergely Kocsis, Mari Nagy

Wracający z baru, gdzieś w małej wsi  we wschodnich Węgrzech Jóska nic nie wie o tym, że jego siostra Mari wysyła w jego imieniu listy miłosne do Yelizavety, dalekiej znajomej z Ukrainy. Plan dochodzi do skutku. W dzień po ślubie ciężarówka z rzeczami Yelizavety przyjeżdża na Węgry.

TORSY (2000, 98 min)
Reżyseria i scenariusz: Árpád Sopsits (1952)
Zdjęcia: Péter Szatmári
Obsada: Tamás Mészáros, László Gálffy, Szabolcs Zsilák

„Film o charakterze autobiograficznym, przedstawia czasy dorastania reżysera Árpád’a Sopsits’a w charakterystycznej atmosferze lat pięćdziesiątych. Akcja toczy się w domu dziecka, którego mieszkańcami są dzieci w wieku od 6-11 lat. Film opowiada o wewnętrznych przeżyciach, rozterkach i o seksualnym przebudzeniu siedmiu chłopców (tak zwanej bandy). Główny bohater, Áron Soproni, to dziewięcioletni chłopiec, którego rodzice rozwiedli się pół roku wcześniej. Sąd oddał go pod opiekę ojcu, który po kilkumiesięcznych zmaganiach związanych z samotnym wychowywaniem syna, oddał Árona do domu dziecka.

PLAC MOSKWY (2000, 88 min)
Reżyseria i scenariusz: Ferenc Török (1971)
Zdjęcia: Dániel Garas
Obsada: Gábor Karalyos, Erzsi Pápai, Vilmos Csatlós

27 kwietnia 1989 roku Petya obchodzi swoje osiemnaste urodziny. Wraz z przyjaciółmi włóczy się nocą po mieście. W liceum panuje chaos. Z tematów maturalnych znikają pytania dotyczące historii po 1945 roku. Film jest dokumentem pokolenia maturzystów zdających swój egzamin w okresie zmiany systemu politycznego.

kino