23-27 listopada 2001. I. WĘGIERSKA JESIEŃ FILMOWA (Kraków, Rzeszów)

Najlepsze węgierskie produkcje filmowe ostatnich lat

Goście:
Ferenc Török reżyser
filmowy
Andrzej Horoszczak redaktor, krytyk filmowy
Grzegorz Bubak
filmoznawca

Celem węgierskiego przęgądu filmowego – na wzór wielkiej tradycji Polskiej Wiosny Filmowej organizowanej w Budapeszcie – jest możliwość wzajemnego poznania przez widzów węgierskich i polskich własnej kinematografii.

Parę dobrych lat temu widzowie Polski i Węgier mieli mniej więcej aktualne informacje na temat najnowszych tendencji kinematografii naszych krajów; tysiące młodych Węgrów przyjeżdżało do Polski na przeglądy filmowe, większość Polaków znało nowe filmy węgierskie.

Po 1989 roku zainteresowanie kinematografią środkowoeuropejską z dobrze znanych powodów zmniejszyło się, filmy polskie i węgierskie zniknęły z ekranów kin i telewizji.

Celem węgierskiego przeglądu filmowego – na wzór wieloletniej tradycji Polskiej Wiosny Filmowej organizowanej w Budapeszcie – ma być nie tylko umożliwienie kinomanom polskim spotkania się z najnowszymi filmami węgierskimi, ale i także przybliżenia obrazu rzeczywistości współczesnych Węgier.

Mamy nadzieję, że pierwsza Węgierska Jesień Filmowa spotka się z zainteresowaniem polskich widzów, i będzie to popularna impreza powtarzająca się każdego roku w Krakowie.

PROGRAM

23 listopada (piątek)
17.00 Ferenc Török: Plac Moskwy
Spotkanie z reżyserem
20.00 Gergely Fonyó: Obudź się, Johnny !

24 listopada (sobota)
18.00 Márta Mészáros: Mała Wilma
20.30 Péter Gothár: Paszport

25 listopada (niedziela)
18.00 István Szabó: Kropla słońca
21.00 Frigyes Gödrös: Glamour

26 listopada (poniedziałek)
18.00 Miklós Jancsó: Ostatnia kolacja pod Gniadym Arabem
20.00 Árpád Sopsits: Torsy

27 listopada (wtorek)
18.00 György Czabán: Feri i słodkie życie
20.00 Ildikó Enyedi: Szymon Mag

FILMY

  • Ferenc Török: Plac Moskwy
  • Gergely Fonyó: Obudź się, Johnny!
  • Márta Mészáros: Mała Wilma
  • Péter Gothár: Paszport
  • István Szabó: Kropla słońca
  • Frigyes Gödrös: Glamour
  • Miklós Jancsó: Ostatnia kolacja pod Gniadym Arabem
  • Árpád Sopsits: Torsy
  • György Czabán: Feri i słodkie życie
  • Ildikó Enyedi: Szymon Mag

PASZPORT
Wracający z baru, gdzieś w małej wsi  we wschodnich Węgrzech Jóska nic nie wie o tym, że jego siostra Mari wysyła w jego imieniu listy miłosne do Yelizavety, dalekiej znajomej z Ukrainy. Plan dochodzi do skutku. W dzień po ślubie ciężarówka z rzeczami Yelizavety przyjeżdża na Węgry.

PLAC MOSKWA
27 kwietnia 1989 roku Petya obchodzi swoje osiemnaste urodziny. Wraz z przyjaciółmi włóczy się nocą po mieście. W liceum panuje chaos. Z tematów maturalnych znikają pytania dotyczące historii po 1945 roku. Film jest dokumentem pokolenia maturzystów zdających swój egzamin w okresie zmiany systemu politycznego.

SZYMON MAG
Akcja rozgrywa się we współczesnym Paryżu. Wszystko zaczyna się jak krótka wiadomość z wieczornego wydania gazety. Paryż. Zbrodnia. Żadnych śladów. Policja jest bezradna i zwraca się o pomoc do tajemniczego wizjonera. Po rozwiązaniu zagadki zostaje wyzwany przez innego maga do spędzenia trzech dni pod ziemią.

SUNSHINE
Film jest historią trzech pokoleń węgierskiej rodziny żydowskiej, w której przeplatają się ukryte namiętności, tragiczne zdrady, wielkie miłości i przyjaźnie. Tragedia i humor mieszają się tutaj z romantyzmem i okrutną rzeczywistością. Opowieść przedstawia sytuację rodziny w XX wiecznej Europie Środkowej. Wzloty i upadki Sonnenscheinów ściśle powiązane są z wojnami, rewolucjami, dyktaturami i holokaustem. Film opowiada dzieje jednostki na tle wydarzeń historycznych będąc jednocześnie kroniką rodzinną i społeczną.

GLAMOUR
Filmowy świat otwiera przed widzem księgę losów i przeznaczenia. Historia, obejmująca prawie 100 lat, jest opowieścią o zmaganiach węgierskiej rodziny na tle burzliwej historii Europy.

FERI I SŁODKIE ŻYCIE
Feri ma 48 lat, z tego 26 spędził w fabryce śrub jako wykwalifikowany robotnik. Prowadzi życie prostego człowieka, śpiewa w zakładowym chórze, gra w piłkę nożną. Od 26 lat jego żoną jest o rok od niego starsza Joli ‑ kobieta zawsze niezadowolona z wiecznym bólem głowy. Małżonkowie od 20 lat mieszkają na osiedlu w małym dwupokojowym mieszkaniu, które zdobią ustawione na szafie puszki po piwie. Pewnego sobotniego poranka Feri wyrusza na ryby, Joli przygotowuje faszerowanego kurczaka na ich rocznicę ślubu, jeszcze nie przypuszczają, że od popołudnia bardzo zmieni się ich życie…

OBUDŹ SIĘ JOHNNY!
Film jest zabawnie liryczną historią 30 letniego Johnny Millera, człowieka, który nie dojrzał do swego wieku. Johnny żyje ze starszą matką w małym miasteczku kalifornijskim. Matka z czułą miłością pielęgnuje dziecięco-niewinny świat wyobraźni syna. Sielankowa harmonia kończy się wraz z nieuleczalną chorobą matki. Na prośbę umierającej młoda studentka Amy Jo opiekuje się osieroconym mężczyzną. Opieka dziewczyny daje Johnnemu nadzieję, że świat jego fantazji stanie się rzeczywistością.

OSTATNIA KOLACJA pod GNIADYM ARABEM
Życie pełne cudów jest krótkie, zabawne, i śmieszne. Kto chce może zmartwychwstać. Bohaterowie naszej historii: Kapa i Pepe są nieśmiertelni. Mogą podążać wszędzie tam gdzie chcą. Tym razem z Budapesztu nad Niagarę…

kino