24-29 października 2002. II. WĘGIERSKA JESIEŃ FILMOWA (Citipleks ARS, Kraków)


Gość:
Gábor Herendi reżyser filmowy

Gábor Herendi: Odrobinę Ameryki
Miklós Szurdi: DZICY
György Pálfi: HUKKLE
Ibolya Fekete: CHICO
Péter Bacsó: TLĄCY SIĘ PAPIEROS
András Dér: Za zakrętem

CHICO

Scenariusz i reżyseria: Ibolya Fekete ur. 1951
Zdjęcia: Nika Jancsó

Obsada: Eduardo Rózsa Flores, Gyula Bodrogi, Sergio Hernandez, Richie Varga
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 110 minut

Co się stanie z urodzonym w Ameryce Łacińskiej pół-Węgrem, pół-Hiszpanem, na wpół katolikiem, na wpół Żydem, w dodatku wychowywanym na prawdziwego komunistę? Co się stanie z człowiekiem, na którego oczach świat z dnia na dzień wyswobodził się z pęt komunizmu? Czy zechce jeszcze zaufać jakiejś ideologii? Co będzie z tymi, których oszukała historia i system? Czy będą w stanie jeszcze raz zawierzyć? Bohater przemierza pół świata, aby w końcu znaleźć się w środku wojny bałkańskiej. W filmie fikcyjne wydarzenia przeplatają się z autentycznymi.

HUKKLE

Scenariusz i reżyseria: György Pálfi ur. 1974
Zdjęcia: Gergely Pohárnok

Obsada: Ferenc Bandi, Józsefné Rácz, József Farkas, Ferenc Nagy, Jánosné Nagy, Ági Margitai, Eszter Ónodi, Atilla Kaszás
Rok produkcji: 2001 ‑ 2002
Czas trwania: 75 minut

Staruszek czka na ławce, pijany chłopak śpi w samochodzie, kobieta o dobrotliwym wyrazie twarzy zbiera kwiatki na łące, szwaczki szyją w szwalni, mężczyźni grają w barze w kręgle, pszczelarz zbiera miód, kombajn kosi zboże, które później w młynie przerobią na mąkę, a babcia zrobi z niej pierogi. Policjant natomiast tropi mordercę.

Odrobinę Ameryki (Valami Amerika)

Reżyseria: Gábor Herendi ur. 1960
Scenariusz: Gábor Herendi i Gyula Márton
Zdjęcia: Jordi Rexach

Obsada: Tibor Szervét, Csaba Pindroch, Győző Szabó, Eszter Ónodi, Ferenc Hujber, Szonja Oroszlán, Ila Schütz
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 115 minut

Bohatera, który pod przybranym nazwiskiem Alex Brubeck wraca do porzuconej za młodu ojczyzny, spotykamy palącego cygaro w swoim luksusowym samochodzie. Tamás z braćmi usiłuje pozyskać amerykańskiego producenta do swojego nowego filmu. Alex obiecuje wyłożyć połowę potrzebnych pieniędzy. Drugą połowę – 60 milionów forintów bracia musza zdobyć w przeciągu sześciu dni…

DZICY (Vademberek)

Reżyseria: Miklós Szurdi ur. 1950
Scenariusz: Pál Békes
Zdjęcia: András Szalai

Obsada: György Cserhalmi, Győző Szabó, Tibor Szakács, Iván Kamarás, László Lippai, Judit Schell
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 90 minut

Czterech chłopaków z byłej klasy wybiera się na leżącą w Zakolu Dunaju bezludną wyspę, gdzie zawsze pod czas wakacji spędzali długi weekend. Obok wyspy cumuje serbska barka z samotnym marynarzem na pokładzie, którego chłopaki posądzają o kradzież najlepszej wędki Istvána. Roberto z kolegami obciążają winą obcego, który w dodatku konkuruje z Káró o względy pracującej w wiejskiej aptece dziewczyny. Predrag wygrywa pierwszą rundę wrzucając natrętów do wody. Upokorzeni, żądni zemsty, upojeni alkoholem porywają marynarza na wyspę, aby tam wymierzyć mu sprawiedliwość.

TLĄCY SIĘ PAPIEROS (Hamvadó cigarettavég)

Scenariusz i reżyseria: Péter Bacsó ur. 1928
Zdjęcia: Tamás Andor

Obsada: Eszter Nagy – Kálózy, Péter Rudolf, György Cserhalmi
Rok produkcji: 2001
Czas trwania: 122 minut

Rok 1942. Na Węgry nie dotarła jeszcze wojenna zawierucha. Budapeszt jest ostoją spokoju. Tu splatają się losy popularnej śpiewającej aktorki i ściganego autora tekstów.

kino