26 marca – 21 maja 2008. 7. WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA (Cieszyn, Poznań, Kraków, Katowice)
WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA
7. Tydzień Filmu Węgierskiego
CIESZYN 29.04-03.05 (Festiwal Kino na Granicy)
POZNAŃ 05-08.05. (Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)
KRAKÓW 09-13. 05 (Kino Ars, ul. Św. Jana 6)
KATOWICE 18-21. 05. (Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66)
ORGANIZATOR: Centrum Węgierskie w Krakowie
PARTNERZY: Krakowskie Centrum Kinowe Ars (Kraków), Centrum Sztuki Filmowej (Katowice), Kino Muza (Poznań), Festiwal Kino na Granicy (Cieszyn) Węgierska Unia Filmowa (Budapeszt), Narodowy Fundusz Kultury (Budapeszt), Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej (Kraków)
PATRONAT MEDIALNY: Gazeta w Krakowie
Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejny przegląd kinematografii węgierskiej w Polsce. W ramach 7. Węgierskiej Wiosny Filmowej zaprezentujemy w Krakowie 10 nagrodzonych filmów z ostatnich dwóch lat. Wśród filmów znajdą się takie tytuły jak Podróż Iski wielokrotnie nagradzany, między innymi w Budapeszcie i Brukseli, Opium – Dziennik kobiety chorej umysłowo Janosa Szasza, film który zdobył m.in. nagrodę krytyków zagranicznych na Festiwalu Filmowym w Budapeszczie, oraz Wolność, miłość, który był prezentowany w Białym Domu w Waszyngtonie i na Festiwalu Filmowym w Berlinie a także Cierpliwość, który został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Bilbao.
Mamy nadzieję, że 7. Tydzień Filmu Węgierskiego spotka się z podobnym, gorącym przyjęciem Państwa, jak w latach ubiegłych.
FILMY FABULARNE
PODRÓŻ ISKI
Węgry, 2006, 93 minuty
|
scenariusz i reżyseria: Csaba Bollók
zdjęcia: Francisco Gózon
Życie 12-letniej Iski jest szare i beznadziejne. Dziewczyna zarabia zbierając złom, wygrzebując ze śmieci wszystko to, co można sprzedać, choćby za grosze. Wszystkie pieniądze idą na wódkę dla rodziców. Żeby cokolwiek zjeść, żebrze. W końcu trafia wraz z siostrą do przytułku. Niezwykła kreacja młodej odtwórczyni głównej roli – Marii Vargi, której życiorys w wielu miejscach pokrywa się z losami Iski.
Nagrody
Nagroda główna dla najlepszego filmu, oraz scenariusza, nagroda „Złote Nożyczki” (Budapeszt), Nagroda dla najlepszej kreacji aktorskiej (Bruksela), Nagroda główna (Monterrey, Reykjavik), Nagroda specjalna (Ourense), Dyplom uznania (Sarajewo, Trondheim)
KONieC – ostatni roz-rachunek
Węgry, 2006, 105 minut
reżyseria: Gábor Rohonyi
scenariusz: Balázs Lovas
zdjęcia: Péter Szatmári
Prawdopodobnie życie konczy się po siedemdziesiątce, tak? Tak, dla większości – ale na podmiejskim osiedlu mieszka dwoje ludzi dla których teraz zaczyna się naprawdę. Miłość Emila i Hedi zaczęła się pół wieku temu, w ciągu tych pięćdziesięciu lat nieustannie zmagali się z losem. Pewnego dnia Emil uciekając przed komornikami, opuszcza żonę i wsiada do samochodu, żeby grzecznie i uprzejmie, – jak przystało dzentelmenowi- obrabować pierwszą napotkaną pocztę…
Nagrody
Nagroda <publiczności i jury studenckiego (Budapeszt)
WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ
<Węgry, 2006, 115 minut
reżyseria: Krisztina Goda
scenariusz: Éva Gárdos, Réka Divinyi, Géza Bereményi, Joe Eszterhas
zdjęcia: János Vecsernyés, Buda Gulyás
Węgry w 1956 roku były nie tylko małym państwem bloku sowieckiego, ale też prawdziwą potęgą: węgierska drużyna piłki wodnej była niepokonana. Do tej pory przegrali jeden raz: w 1955 roku, kiedy na zawodach w Moskwie sędzia nie dał im szans na wygraną. Przygotowują się do rewanżu na olimpiadzie w Melbourne. Jednak historia całkowicie krzyżuje im plany. W Budapeszcie wybucha rewolucja.
Nagrody
Nagroda glówna <(Aichi), Nagroda publiczności (St. Louis)
OPIUM – DZIENNIK KOBIETY CHOREJ UMYSŁOWO
Węgry, 2007, 108 minut
reżyseria: János Szász
scenariusz: János Szász, András Szekér na podstawie prozy Gézy Csátha
zdjęcia: Tibor Máthé
1913 Węgry. Historia lekarza i pisarza Józsefa Brennera to historia współczesnego Fausta. Brenner jest lekarzem w zakładzie dla umysłowo chorych. Od miesięcy cierpi na kryzys pisarski i nie jest w stanie przelać na papier nawet jednego słowa. Uzależnia się od morfiny. Pewnego dnia zostaje mu powierzona nowa chora, dwudziestoośmioletnia Gizella. Ta chora umysłowo kobieta wciąż pisze i pisze, jest niewolniczką swojego dziennika, nie jest w stanie ani na moment odłożyć pióra. Brenner zazdrości chorej, która genialnie, opętańczo tworzy.
Nagrody <
Nagroda dla najlepszego reżysera i operatora, Nagroda „Złoty mikrofon”, Nagroda krytyków zagranicznych (Budapeszt), Najlepszy film i najlepsza aktorka (Porto), Najlepsza aktorka (Moskwa)
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ŻYCIA
<Węgry, 2005, 80 minut
reżyseria i scenariusz: Árpád Bogdán
zdjęcia: Márk Győri, Gábor Szabó
Nasz bohater mieszka sam w typowym mieszkaniu na osiedlu. Chłopak romskiego pochodzenia dorastał w domu dziecka, nie zna rodziców. Nie zna także świata, ani reguł, które nim rządzą. Pewnego dnia, od dawnego opiekuna, dostaje niezwykły prezent.
Nagrody
Najlepszy debiut, muzyka i producent (Budapeszt), Najlepsza reżyseria (Genewa) Dyplom uznania (Berlin)
FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
linia życia
Węgry, 2005, animacja, 6 minut
reżyseria i scenariusz: Tomek Ducki
Zbliżenie świata, w którym zasady ograniczają możliwości, pomyłek nie da się naprawić i nie ma drogi odwrotu. Brzmi znajomo?
Nagrody
Nagroda Golden Dove (Lipsk), Grand Prix, Nagroda Krytyków Filmowych i Telewizyjnych, oraz Nagroda Stowarzyszenia Kin Artystycznych (Kecskemet), Nagroda główna (Graz), Nagroda Publiczności i Specjalna Nagroda Jury (Ljubljana), Nagroda Młodzieżowa i Nagroda za Animację (Győr ), Nominacja do Cartoon d’Or EU 2007, Wyróżenienie Specjalne (Stuttgart), Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Etiuda&Anima dla Najmniej Docenionego Filmu (Kraków)
CIERPLIWOść
Węgry, 2006, 13 minut
reżyseria: László Nemes Jeles
scenariusz: László Nemes Jeles
zdjęcia: Mátyás Erdély
Kobieta skazana na pracę biurową. Dziesięciominutowa obserwacja twarzy. Mężczyzna czekający za oknem.
Nagrody
Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego (Budapeszt), Nagroda główna, nagroda dla nejlepszej aktorki, Nagroda Arte (Angers), Nagroda „Srebrny Mikeldi” (Bilbao)
RAZEM
<Węgry, 2006, 20 minut
reżyseria i scenariusz: Dénes Nagy
zdjęcia: Tamás Dobos
W etiudzie poruszane są poważne tematy. Na przykładzie spotkanego w Budapeszcze rosyjskiego rodzeństwa próbuje pokazać zjawisko narastającej emigracji.
Nagrody
Nagroda specjalna za reżyserię (Budapeszt)
JABŁKO
Węgry, 2006, 25 minut
scenariusz i reżyseria: Mihály Schwechtje
zdjęcia: Máté Herbai
János jest dzielnym człowiekiem, hoduje jabłka. Jego sad jest w idealnym porządku. Pewnego dnia przybywa do niego Łysy i odkrywa że jabłka rosną na akacjach. Wszystko się zmienia.
ŚCIEŻKA
Węgry, 2006, 5 minut
scenariusz i reżyseria: Hannigan Declan
zdjęcia: Gergely Pohárnok
obsada: Erzsébet Kútvölgyi, Szabolcs Gomba, Olivér Hernádi, István Hajdú, Andrew Hefler
Czy będziesz szybszy i silniejszy jeśli masz firmowe ciuchy? Hobby naszego bohatera jest taniec ludowy, wchodzi w poważny konflikt z kimś, kto jest od niego znacznie potężniejszy.
|
|