26 marca – 21 maja 2008. 7. WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA (Cieszyn, Poznań, Kraków, Katowice)

WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA

7. Tydzień Filmu Węgierskiego

CIESZYN 29.04-03.05 (Festiwal Kino na Granicy)

POZNAŃ 05-08.05. (Kino Muza, ul. Św. Marcin 30)

KRAKÓW 09-13. 05 (Kino Ars, ul. Św. Jana 6)

KATOWICE 18-21. 05. (Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66)

ORGANIZATOR: Centrum Węgierskie w Krakowie

PARTNERZY: Krakowskie Centrum Kinowe Ars (Kraków), Centrum Sztuki Filmowej (Katowice), Kino Muza (Poznań), Festiwal Kino na Granicy (Cieszyn) Węgierska Unia Filmowa (Budapeszt), Narodowy Fundusz Kultury (Budapeszt), Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej (Kraków)

PATRONAT MEDIALNY: Gazeta w Krakowie

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejny przegląd kinematografii węgierskiej w Polsce. W ramach 7. Węgierskiej Wiosny Filmowej zaprezentujemy w Krakowie 10 nagrodzonych filmów z ostatnich dwóch lat. Wśród filmów znajdą się takie tytuły jak Podróż Iski wielokrotnie nagradzany, między innymi w Budapeszcie i Brukseli, Opium – Dziennik kobiety chorej umysłowo Janosa Szasza, film który zdobył m.in. nagrodę krytyków zagranicznych na Festiwalu Filmowym w Budapeszczie, oraz Wolność, miłość, który był prezentowany w Białym Domu w Waszyngtonie  i na Festiwalu Filmowym w Berlinie a także Cierpliwość, który został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Bilbao.

Mamy nadzieję, że 7. Tydzień Filmu Węgierskiego spotka się z podobnym, gorącym przyjęciem Państwa, jak w latach ubiegłych.

FILMY FABULARNE

PODRÓŻ ISKI

Węgry, 2006, 93 minuty

scenariusz i reżyseria: Csaba Bollók
zdjęcia: Francisco Gózon
Życie 12-letniej Iski jest szare i beznadziejne. Dziewczyna zarabia zbierając złom, wygrzebując ze śmieci wszystko to, co można sprzedać, choćby za grosze. Wszystkie pieniądze idą na wódkę dla rodziców. Żeby cokolwiek zjeść, żebrze. W końcu trafia wraz z siostrą do przytułku. Niezwykła kreacja młodej odtwórczyni głównej roli – Marii Vargi, której życiorys w wielu miejscach pokrywa się z losami Iski.

Nagrody

Nagroda główna dla najlepszego filmu, oraz scenariusza, nagroda „Złote Nożyczki” (Budapeszt), Nagroda dla najlepszej kreacji aktorskiej (Bruksela), Nagroda główna (Monterrey, Reykjavik), Nagroda specjalna (Ourense), Dyplom uznania (Sarajewo, Trondheim)

KONieC – ostatni roz-rachunek

Węgry, 2006, 105 minut

reżyseria: Gábor Rohonyi
scenariusz: Balázs Lovas

zdjęcia: Péter Szatmári

Prawdopodobnie życie konczy się po siedemdziesiątce, tak? Tak, dla większości – ale na podmiejskim osiedlu mieszka dwoje ludzi dla których teraz zaczyna się naprawdę. Miłość Emila i Hedi zaczęła się pół wieku temu, w ciągu tych pięćdziesięciu lat nieustannie zmagali się z losem. Pewnego dnia Emil uciekając przed komornikami, opuszcza żonę i wsiada do samochodu, żeby grzecznie i uprzejmie, – jak przystało dzentelmenowi- obrabować pierwszą napotkaną pocztę…

Nagrody

Nagroda <publiczności i jury studenckiego (Budapeszt)

WOLNOŚĆ, MIŁOŚĆ

<Węgry, 2006, 115 minut

reżyseria: Krisztina Goda

scenariusz: Éva Gárdos, Réka Divinyi, Géza Bereményi, Joe Eszterhas

zdjęcia: János Vecsernyés, Buda Gulyás

Węgry w 1956 roku były nie tylko małym państwem bloku sowieckiego, ale też prawdziwą potęgą: węgierska drużyna piłki wodnej była niepokonana. Do tej pory przegrali jeden raz: w 1955 roku, kiedy na zawodach w Moskwie sędzia nie dał im szans na wygraną. Przygotowują się do rewanżu na olimpiadzie w Melbourne. Jednak historia całkowicie krzyżuje im plany. W Budapeszcie wybucha rewolucja.

Nagrody

Nagroda glówna <(Aichi), Nagroda publiczności (St. Louis)

OPIUM – DZIENNIK KOBIETY CHOREJ UMYSŁOWO

Węgry, 2007, 108 minut

reżyseria: János Szász
scenariusz: János Szász, András Szekér na podstawie prozy Gézy Csátha

zdjęcia: Tibor Máthé

1913 Węgry. Historia lekarza i pisarza Józsefa Brennera to historia współczesnego Fausta. Brenner jest lekarzem w zakładzie dla umysłowo chorych. Od miesięcy cierpi na kryzys pisarski i nie jest w stanie przelać na papier nawet jednego słowa. Uzależnia się od morfiny. Pewnego dnia zostaje mu powierzona nowa chora, dwudziestoośmioletnia Gizella. Ta chora umysłowo kobieta wciąż pisze i pisze, jest niewolniczką swojego dziennika, nie jest w stanie ani na moment odłożyć pióra. Brenner zazdrości chorej, która genialnie, opętańczo tworzy.

Nagrody <

Nagroda dla najlepszego reżysera i operatora, Nagroda „Złoty mikrofon”, Nagroda krytyków zagranicznych (Budapeszt), Najlepszy film i najlepsza aktorka (Porto), Najlepsza aktorka (Moskwa)

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ŻYCIA

<Węgry, 2005, 80 minut

reżyseria i scenariusz: Árpád Bogdán

zdjęcia: Márk Győri, Gábor Szabó

Nasz bohater mieszka sam w typowym mieszkaniu na osiedlu. Chłopak romskiego pochodzenia dorastał w domu dziecka, nie zna rodziców. Nie zna także świata, ani reguł, które nim rządzą. Pewnego dnia, od dawnego opiekuna, dostaje niezwykły prezent.

Nagrody

Najlepszy debiut, muzyka i producent (Budapeszt), Najlepsza reżyseria (Genewa) Dyplom uznania (Berlin)

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

linia życia

Węgry, 2005, animacja, 6 minut

reżyseria i scenariusz: Tomek Ducki

Zbliżenie świata, w którym zasady ograniczają możliwości, pomyłek nie da się naprawić i nie ma drogi odwrotu. Brzmi znajomo?

Nagrody
Nagroda Golden Dove (Lipsk), Grand Prix, Nagroda Krytyków Filmowych i Telewizyjnych, oraz Nagroda Stowarzyszenia Kin Artystycznych (Kecskemet), Nagroda główna (Graz), Nagroda Publiczności i Specjalna Nagroda Jury (Ljubljana), Nagroda Młodzieżowa i Nagroda za Animację (Győr ), Nominacja do Cartoon d’Or EU 2007, Wyróżenienie Specjalne (Stuttgart), Nagroda Dyrektora Artystycznego Festiwalu Etiuda&Anima dla Najmniej Docenionego Filmu (Kraków)

CIERPLIWOść

Węgry, 2006, 13 minut

reżyseria: László Nemes Jeles

scenariusz: László Nemes Jeles

zdjęcia: Mátyás Erdély

Kobieta skazana na pracę biurową. Dziesięciominutowa obserwacja twarzy. Mężczyzna czekający za oknem.

Nagrody

Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego (Budapeszt), Nagroda główna, nagroda dla nejlepszej aktorki, Nagroda Arte (Angers), Nagroda „Srebrny Mikeldi” (Bilbao)

RAZEM

<Węgry, 2006, 20 minut

reżyseria i scenariusz: Dénes Nagy

zdjęcia: Tamás Dobos

W etiudzie poruszane są poważne tematy. Na przykładzie spotkanego  w Budapeszcze rosyjskiego rodzeństwa próbuje pokazać zjawisko narastającej emigracji.

Nagrody

Nagroda specjalna za reżyserię (Budapeszt)

JABŁKO

Węgry, 2006,  25 minut

scenariusz i reżyseria: Mihály Schwechtje

zdjęcia: Máté Herbai

János jest dzielnym człowiekiem, hoduje jabłka. Jego sad jest w idealnym porządku. Pewnego dnia przybywa do niego Łysy i odkrywa że jabłka rosną na akacjach. Wszystko się zmienia.

ŚCIEŻKA

Węgry, 2006,  5 minut

scenariusz i reżyseria: Hannigan Declan

zdjęcia: Gergely Pohárnok
obsada: Erzsébet Kútvölgyi, Szabolcs Gomba, Olivér Hernádi, István Hajdú, Andrew Hefler

Czy będziesz szybszy i silniejszy jeśli masz firmowe ciuchy? Hobby naszego bohatera jest taniec ludowy, wchodzi w poważny konflikt z kimś, kto jest od niego znacznie potężniejszy.

kino