26 sierpnia – 03 września 2007. KAZIMIERZ GOŚCIEM DZIELNICY VII. BUDAPESZTU DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ W BUDAPESZCIE (Budapeszt)

SAMORZĄD MNIEJSZOŚCI POLSKIEJ DZIELNICY VII. W BUDAPESZCIE POLSKO-WĘGIERSKA FUNDACJA KULTURALNA CRACOVIA EXPRESS
Centrum Węgierskie w Krakowie działa od 2001 roku jako fundacja użyteczności publicznej, promująca Węgry w Polsce. Jest to pierwsze w swoim rodzaju zagraniczne przedstawicielstwo kulturalno-dyplomatyczne, które działa w formie organizacji non-profit. Przez 6 lat działalności Fundacja Cracovia Express rozrosła się – nasze programy nie ograniczają się tylko na Kraków, ale są organizowane w całej Polsce i także na Węgrzech.

W roku 2006 wraz z grupą zaangażowanych polonofilów założyłiśmy Samorząd Mniejszości Polskiej w VII. dzielnicy w Budapeszcie, celem wybudowania mostu pomiędzy dwoma instytucjami. Zamierzeniem wspólnym obu organizacji – fundacji oraz samorządu – jest nawiązanie czynnego partnerstwa pomiędzy polskimi i węgierskimi środowiskami twórczymi, skuteczna działalność programowa, żywa wymiana doświadczeń oraz dynamiczny rozwój współpracy regionalnej, jednym słowy: aktywna promocja kultury i sztuki Krakowa i Polski na Węgrzech oraz Węgier na terenie Polski. Naszą intencją jest połączenie sił, energii twórczej, kreatywności i środków finansowych – wspólna działalność bowiem według naszego przekonania zaowocowuje niecenionymi efektami.

Pierwszym znacznym sukcesem współpracy pomiędzy fundacją a samorządem mniejszościowym była obszerna prezentacja Miasta Krakowa w Budapeszcie w marcu 2007 roku, zorganizowana wspólnie z Miastem Kraków oraz Urzędem Miasta Budapesztu. O pozytywnej determinacji i poczuciu misji organizatrów świadczy fakt, że w tym roku kolejny raz przygotowywują prezentację promującą Miasto Kraków na Węgrzech – tym razem w sierpniu br. w Budapeszcie przedstawiają jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic krakowskich – Kazimierz.

Pomiędzy charakterem VII dzielnicy Budapesztu (Erzsébetváros), która przyjęcia nazwy Cesarzowej Elżbiety – a krakowską dzielnicą dosyć łatwo wskazać pokrewieństwa. Oprócz podobieństw dotyczących lokalizacji i budownictwa, obie dzielnice charakteryzuje wielokulturowość i wielowyznaniowość – świadczą o tym znajdujace sie na terenie Erzsébetváros kościoły rzymsko i grecko katolickie, synagogi oraz swoista mieszanka ludności. Jednym z podstawowych celów prezentacji Kazimierza jest próba nawiązania kontaktu i współpracy pomiędzy dzielnicami, oraz dwiema rewelantnymi festiwalami tych dzielnic: krakowskim festiwalem Kultury Żydowskiej oraz budapeszteńskim Letnim Festiwalem Żydowskim.

W ramach wydarzeń zaplanowaliśmy występ zespołu Max Klezmer Band, pokaz polskich filmów tematyki żydowskiej, wystawę fotograficzną, prezentację Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego oraz Galerii Szalom. Gościem specjalnym programu będzie dyrektor krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, pan Janusz Makuch.

Rangę wydarzenia podkreśla, iż prezentacja została przygotowana w ramach renomowanego Letniego Festiwalu Żydowskiego w Budapeszcie, który cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców stolicy, ale i licznej gamie turystów zwiedzających miasto. Projekt jest realizowany za pomocą udziału finansowego – tym razem wyłącznie organizacji węgierskich: Centrum Węgierskiego, Samorządu Dzielnicy VII. oraz Letniego Festiwalu Żydowskiego w Budapeszcie. Partnerami projektu są m.in. Instytut Polski w Budapeszcie, Galeria Szalom, oraz Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Serdecznie Państwa zapraszamy do Budapesztu na wydarzenia Dni Kazimierza!

Patricia Pászt

Prezes Polsko-Węgierskiej Fundacji Cracovia Expres
Wiceprezes Samorządu Mniejszości Polskiej dzielnicy VII. w Budapeszcie

PROGRAM

08. 26. (niedziela) godz. 17.00
Prezentacja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Gość specjalny: Janusz Makuch, dyrektor festiwalu
Miejsce: Kawiarnia Godot, Budapeszt, Madách út 8.

08. sierpnia (niedziela) godz. 18.00
Prezentacja krakowskiej Galerii Szalom
Miejsce: Galeria Godot, Budapeszt, Madách út 8.

28. sierpnia (wtorek) godz. 18.00
Krakowski Kazimerz. Wystawa fotografii Kasi Doroty
Miejsce: Szimpla Kert, Budapeszt, Kazinczy u. 14.

29. sierpnia (środa) godz. 20.00
Koncert Max Klezmer Band
Miejsce: Synagoga Mała, Budapeszt, Rumbach S u. 11-13.

02-03. września (niedziela-poniedziałek) godz. 20.00
Projekcja polskich filmów krótkometrażowych
Miejsce: Kino Örökmozgó, Budapeszt, Erzsébet krt. 39.

festiwal sztuki