14-22 kwietnia 2004. WĘGIERSKI TYDZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ (Kazimierz, Kraków)
15 kwietna 2004 roku nastąpi uroczyste otwarcie stałej węgierskiej wystawy w bloku 18. na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na otwarcie wystawy przyjeżdża z Węgier oficjalna delegacja z Ministerstwa Oświaty, wraz z Panem Ministrem Bálint’em Magyar’em, który w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu uroczyście otworzy wystawę w Oświęcimiu.
PARTNERZY
Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie
Węgierskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Fundusz Kultury Węgierskiej
Węgierskie Muzeum Fotografii
Węgierska Unia Filmowa
Węgierski Instytut Kultury, Warszawa
Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica, Kraków
Galeria Szalom, Kraków
Klub Alchemia, Kraków
15 kwietna 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stałej węgierskiej wystawy w bloku 18. na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na otwarcie wystawy przyjechała z Węgier oficjalna delegacja z Ministerstwa Oświaty, wraz z Panem Ministrem Bálint’em Magyar’em, który w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu uroczyście otworzył wystawę w Oświęcimiu. W towarzystwie Pana Ministra przyjechało do Krakowa 15 węgierskich studentów szkół średnich, celem uczestnictwa w obchodach oraz nawiązania kontaktu z polskimi studentami.
Koordynowany przez Centrum Węgierskie w Krakowie Węgierski Tydzień Kultury Żydowskiej był imprezą towarzyszącą tym uroczystościom. W ramach tygodniowego programu zorganizowaliśmy trzy wystawy, koncert klezmerowski, oraz dwa przeglądy filmowe – jeden fabularny, i jeden dokumentalny z udziałem najwybitniejszych węgierskich ekspertów i artystów oraz węgierskich studentów szkół średnich. Projekt tygodniowej imprezy kulturalnej pełnił ważną rolę edukacyjną – w ramach obchodów mieliśmy zamiar przybliżyć tematykę dotyczącą nie tylko zagładę Żydów Węgierskich, ale i Holocaustu innych mniejszości i grup etnicznych, jak np. Romów.