16 – 22 listopada 2007. XIV. ETIUDA & ANIMA MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY (Kraków)

Organizowany od 1994 r. Festiwal „Etiuda” (od 2005 r. „Etiuda & Anima”) jest imprezą poświęconą twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych Europy i Świata. Co roku, realizowane przez nich etiudy i filmy dyplomowe, rywalizują o indywidualne nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury.

W ramach festiwalu w 2006 r. wyświetlany był film Györgya Pálfiego „Taxidermia”.

W tym roku przewodniczącym jury konkursu Etiudy był prof. Janos Kende, Kierownik Katedry Operatorskiej w Węgierskiej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej, odznaczony nagrodą Kossutha, wybitny i honorowy artysta, operator szeregu węgierskich arcydzieł.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY „ETIUDA&ANIMA”

Zakończyła się 14-ta edycja MFF “Etiuda&Anima”

Etiuda zaczynała w 1994 roku jako niewielki festiwal etiud studenckich, 11 lat później dołączył konkurs animacji, tak narodziła się Etiuda&Anima w pełnej krasie. Od samego początku głównym naszym zadaniem było promowanie twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata. Młodzi twórcy rywalizują o Dinozaury– mogą trafić do nich takie ze złota, srebra lub brązu.

Tradycyjnie każdą edycję rozpoczynamy wręczeniem Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga, który pracę dydaktyczną łączy z twórczością artystyczną. Dotychczasowi laureaci to m.in.: Jerzy Kucia z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Kazimierz Karabasz z łódzkiej szkoły filmowej i Paul Driessen z niemieckiej Kunsthochschule w Kassel, a także Wojciech Marczewski – pamiętny twórca filmów fabularnych: „Dreszcze”, „Klucznik” i „Ucieczka z kina Wolność”, wykładowca licznych szkół filmowych w Anglii, Szwajcarii i Danii i założyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

To na naszym Festiwalu swoje pierwsze kroki stawiali: twórca „Powrotu idioty” Saša Gedeon, laureat Oskara za film „Quiero Ser” Florian Gallenberger, autorka wstrząsającego, osobistego dokumentu „Moment of Impact” Julia Loktev, należący do grona najzdolniejszych przedstawicieli młodego pokolenia polskich filmowców – Marcin Wrona, wielokrotny laureat Krakowskich Festiwali Filmowych Leszek Dawid i György Palfi – autor „Taxidermii” – gorąco dyskutowanego filmu na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Festiwal „Etiuda&Anima” stanowi również okazję do prezentacji dorobku mistrzów filmu krótkometrażowego, twórców filmów dokumentalnych, fabularnych, eksperymentalnych i animowanych. Zwłaszcza te ostatnie budziły od początku zainteresowanie organizatorów. Od 1996 r. wiązało się to z organizacją Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego, które równolegle z Festiwalem przygotowywano pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci z Pracowni Filmu Animowanego krakowskiej ASP wspólnie ze szwajcarską Fundacją Pro Helvetia, w tym roku postanowiliśmy powrócić do tej tradycji.

Jury w składzie:
János Kende – Przewodniczący Jury konkursu ETIUDA,
Bjørn Ståle Bratberg – Członek Jury Konkursu ETIUDA
Saša Gedeon – Członek Jury Konkursu ETIUDA
Jadwiga Głowa – Członek Jury konkursu ETIUDA
Martin Pošta– Członek Jury Konkursu ETIUDA

kino