5-31 maja 2006. MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE (Browar Okocim IV. edycja)

Festiwal “Miesiąc Fotografii w Krakowie” to największe w Polsce cykliczne wydarzenie kulturalne poświęcone fotografii. Festiwal należy do dwóch międzynarodowych organizacji skupiających podobne wydarzenia na świecie: Photo Festival Union oraz Festival of Light. Dzięki temu informacja o Festiwalu dociera do milionów miłośników fotografii na całym świecie.

O FESTIVALU
Na program festiwalu składa się kilkadziesiąt – prezentowanych w tym samym czasie – wystaw rozlokowanych we wszystkich krakowskich instytucjach przygotowanych do działalności wystawienniczej: muzeach (Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne), centrach kultury (Centrum Kultury Żydowskiej, Międzynarodowe Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Centrum Manggha), galeriach (Bunkier Sztuki, Pałac Sztuki, Galeria Starmach, Galeria Zderzak, Galeria Camelot), salach instytutów zagranicznych i konsulatów (Konsulat Austriacki, Instytut Włoski, Instytut Goethego), a także w pubach i kawiarniach, oraz miejscach zaadoptowanych na potrzeby wystaw na czas trwania Festiwalu (np. Fabryka Schindlera, Stary Młyn na Zabłociu).
W Festiwalu weźmie udział ponad 20 artystów i specjalistów z zagranicy oraz kilkudziesięciu artystów i prelegentów z Polski. Miesiąc Fotografii przygotowywany jest we współpracy z przeszło 20 polskimi i zagranicznymi instytucjami kulturalnymi, m.in. takich jak Pro Helvetia, Instytut Cervantesa, Centrum Węgierskie, Willa Decjusza, Nordic House czy Ambasada Izraela.
Z racji bezprecedensowej skali tego wydarzenia, w jego realizację zaangażowane są dziesiątki osób i instytucji. Od tego roku istotną pomoc w realizacji naszych ambitnych zamierzeń wniosło miasta Kraków i Budapeszt oraz poszczególne instytucje miejskie powołane do wspierania wydarzeń kulturalnych.
PROGRAM
Program „Miesiąca Fotografii w Krakowie 2006” jest bardzo ambitny i urozmaicony. Najważniejsza część to wystawy artystów zaproszonych do udziału w Festiwalu – tworzą one program główny, który jest w całości kuratorowany i podporządkowany spójnej koncepcji tematycznej. Druga część to program off, na który składają się wystawy wyłonione z propozycji zgłoszonych przez samych autorów. Tradycyjnie program festiwalu uzupełniają niezliczone wydarzenia towarzyszące takie jak pokazy filmów i slajdów, warsztaty, spotkania z autorami, wykłady, przegląd portfoliów. Istotnym wkładem w refleksję nad teorią fotografii będą panele dyskusyjne, a także sesja technologiczna z udziałem wybitnych fachowców.

GOŚĆ HONOROWY: BUDAPESZT
6 – 31 MAJA 2006, BROWAR OKOCIM (KRAKÓW, UL. LUBICZ 17.)
Na program główny składa się kilkanaście wystaw indywidualnych i kilka prezentacji zbiorowych wybitnych artystów z Europy, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Polski. Niektórzy z nich należą do światowej czołówki, inni dopiero podbijają serca szerokiej publiczności., ale wszyscy bez wyjątku są artystami najwyższej klasy Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wystawa prezentująca dawny i aktualny dorobek fotografii węgierskiej. Od 2006 roku organizatorzy Festiwalu zapraszają do udziału jeden kraj – gościa honorowego. Podczas IV edycji będą to właśnie Węgry – Budapeszt.
“Blok Węgierski” przygotowywany jest we współpracy z Centrum Węgierskim w Krakowie, które w 2006 roku obchodzi 5-lecie swojego istnienia. W ramach wystawy „Budapest Feeling” organizujemy największy pokaz węgierskiej fotografii w Polsce ostatniego piętnastolecia. Na terenie zabytkowych budynków dawnego Browaru Okocim zaprezentujemy ponad 250 fotografii 25 renomowanych artystów, wśród którch znajdą się takie nazwiska, jak Tamás Dezső, wybitny fotograf, który otrzymał nagrodę główną w międzynarodowym konkursie „International Picture of The Year”.
Zespół budynków dawnego Browaru umożliwia, aby prezentacja Budapesztu odbyła się skoncentrowanie na jednym miesjcu i towarzyszyły jej także inne imprezy kulturalne. Browar zapewnia ogromne przestrzenie wystawowe z możliwością zagospodarowania również i pleneru.
muzyka